Biurka gamingowe

Stanowisko pracy czy stanowisko dla gamera? Jak to pogodzić? Sprawdzamy

Okres pandemii koronawirusa sprawił, że wielu z nas stanęło przed zadaniem odpowiedniego zaprojektowania swojego domowego stanowiska komputerowego pod kątem codziennej pracy wykonywanej w zdalny sposób. Jako że praktycznie każdy posiada w swoim domu komputer stacjonarny lub laptopa oraz dostosowane do nich biurko, przejście na tryb pracy z domu nie było zapewne aż tak skomplikowane. Warto zaznaczyć jednak, że przed pandemią ten sprzęt oraz meble służyły zazwyczaj raczej do rekreacji, a nie celów zawodowych. Nowe okoliczności wymuszają na nas jednak znalezienie pewnego kompromisu i dostosowanie swojego stanowiska zarówno do pracy, jak i wieczornego grania. Jak to zrobić? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Fotel do pracy przy komputerze – dlaczego jest taki ważny?

Pierwszym elementem wyposażenia naszego stanowiska, niezależnie od tego czy zamierzamy przy nim pracować, czy grać, będzie odpowiednio dopasowany fotel. Już na początku mamy dla Ciebie dobre wieści – praktycznie każdy stricte gamingowy model będzie jednocześnie fotelem odpowiednim do pracy przy komputerze. Fotele gamingowe nie oferują bowiem zazwyczaj żadnych funkcji, które są przydatne tylko i wyłącznie podczas gry. Są to meble, które mają przede wszystkim umożliwić osobom na nich zasiadającym maksymalny poziom wygody, na który składać będą się m.in.: wygodne siedzisko, komfortowe oparcie odprężające lędźwie i odcinek szyjny czy możliwość regulacji wysokości samego fotela oraz jego szerokich podłokietników.

Takie funkcje fotela sprawiają, że każdy gracz może być skupiony na toczonej przez siebie rozgrywce w 100% – podobnie jak osoby wykonujące przy komputerze swoją pracę. Osiem godzin z krótkimi przerwami spędzonych przed ekranem komputera potrafią być naprawdę wyczerpujące – nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby nasze ciało było podczas tego czasu jak najbardziej odprężone. Inwestycja w odpowiedni fotel do pracy zdalnej wydaje się dość kluczowym elementem projektowania swojego domowego stanowiska.

Jaki fotel do pracy zdalnej wybrać?

Fotele gamingowe, będące jednocześnie idealnymi fotelami do pracy przy komputerze, można podzielić na fotele skórzane oraz materiałowe. Sposób pokrycia tapicerki jest dość istotnym elementem każdego siedziska tego typu, dlatego warto dostosować jego wybór do swoich preferencji. Skóra jest nieco droższa, aniżeli różnego rodzaju tkaniny, dlatego za skórzane modele trzeba, siłą rzeczy, zapłacić nieco więcej. Odwdzięczają się one jednak wyjątkowym designem i ponadprzeciętną wytrzymałością. Taka tapicerka jest również bardzo przyjemna w dotyku, a w dodatku nie ulega deformacjom.

Z kolei do największych zalet foteli materiałowych zaliczymy oczywiście niższą cenę. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup fotela od sprawdzonego producenta, modele pokryte tkaniną mogą zaoferować Ci również bardzo dobre parametry, wysoki poziom wygody oraz odporności na uszkodzenia. Fotele z materiałową tapicerką dostępne są również w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych. Ich szeroką i atrakcyjną cenowo ofertę znajdziesz m.in. pod znajdującym się powyżej linkiem.

Jakie biurko do pracy zdalnej wybrać?

Kwestię wyboru fotela do pracy zdalnej mamy już za sobą. Przejdźmy więc do omówienia tego, jak powinno wyglądać dobre biurko do pracy zdalnej i czy biurko gamingowe będzie odpowiednie dla osób wykonujących swoją pracę z domu.

Biurka gamingowe cechuje przede wszystkim duża ilość powierzchni użytkowej. Są to meble zaprojektowane z myślą o nieco większej ilości sprzętu stojącego na blacie. Jeśli zastanawiasz się, czy upatrzone biurko gamerskie będzie odpowiednie do wykonywania pracy zdalnej, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – co jest Ci do niej potrzebne? Dla przykładu – informatycy, graficy czy projektanci bardzo często potrzebują do swojej pracy dwóch, a nawet większej liczby monitorów. W takim wypadku biurko do grania będzie dla nich idealne, ponieważ zaoferuje im odpowiednią ilość miejsca na pomieszczenie wspomnianych monitorów. Jeśli jednak do Twojej pracy zdalnej potrzebny jest jedynie laptop, ale cenisz sobie wygodę i sporą ilość miejsca wokół siebie – odpowiednio dopasowane biurko do gamingu również powinno spełnić Twoje oczekiwania. Warto zaznaczyć bowiem, że są to meble oferujące wysoki poziom stabilności, gotowe do ustawienia na nich dodatkowych przedmiotów, takich jak “chwytaki” do kubków z napojami, haki na słuchawki czy specjalne otwory umożliwiające swobodne “puszczenie” kabla pod blatem stołu.

Dodatkowe gadżety do biurka – Twój osobisty wybór

Oczywiście, możliwy jest także zakup mebla wyposażonego w dodatkowe funkcje, jak chociażby podświetlenie. Jest ono dostępne na przykład w biurku gamingowym LED, które dzięki wmontowanym lampom może świecić w różnych kolorach, nadając pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak raczej w przypadku stanowisk przeznaczonych do gry – kolorowe podświetlenie może bardzo ciekawie współgrać z klimatem wytwarzanym przez konkretną produkcję. W przypadku pracy, do której potrzebne jest nam maksimum skupienia, dodatkowe kolory mogą działać na ludzki umysł rozpraszająco, jednak jeśli ktoś czuje się w takiej scenerii komfortowo, to na pewno znajdzie dla siebie odpowiedni model biurka.

Myszka i klawiatura – czy wpływają one na jakość naszej pracy?

Najważniejsze elementy każdego stanowiska do pracy zdalnej zostały przez nas już omówione. Warto jednak poświęcić chwilę sprzętowi, który również powinien znaleźć się na naszym biurku. Mowa tu m.in. o klawiaturze czy myszce. Czy warto dokładać pieniędzy i decydować się na zakup tych określanych jako gamingowe? Czy w ogóle sprzęt dla graczy nadaje się do pracy przed komputerem? Odpowiedź na te pytania jest prosta – oczywiście, że tak. Myszki oraz klawiatury gamingowe, podobnie jak same fotele czy biurka, są projektowane bowiem w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć komfort osoby, która z nich korzysta. Jeśli myszka sprawdza się w momencie, kiedy podczas gry jesteśmy zmuszeni do szybkiego przesuwania nią po podkładce i kliknięcia odpowiedniego przycisku kilkaset razy na minutę, to tym bardziej sprawdzi się ona podczas nieco zwykłej pracy. Dobra myszka gamingowa jest odpowiednio wyprofilowana, dzięki czemu operowanie nią jest niezwykle wygodne. Sprzęt przygotowany przez renomowanych producentów jest lekki i ergonomiczny – nierzadko wyposażony w specjalną, antypoślizgową powierzchnię. Podobnie z klawiaturami, które w zależności od rodzaju modelu mogą posiadać wyższe lub niższe przyciski oraz specjalne podświetlenie ich poszczególnych grup.

Czy stanowisko dla gamera nada się do pracy?

Czas odpowiedzieć na pytanie, czy stanowisko dla gamera nadaje się do pracy i w jaki sposób je przygotować, aby nadawało się do obu form spędzania czasu przed komputerem? Odpowiedź na pierwszą część tego pytania jest dla nas prosta. Stanowisko dla gamera jak najbardziej może nadawać się do pracy. Największą zaletą zarówno biurek do gamingu, jak i foteli dla graczy jest bowiem fakt, że cechuje je maksymalizacja wygody osoby zasiadającej przy stanowisku. Meble gamingowe idealnie sprawdzą się także podczas pracy, gdy zależy nam na wygodnym siedzisku, odpowiednich podłokietnikach czy sporej ilości powierzchni użytkowej.

Korzystając ze sprzętu tego typu, możemy znacznie wpłynąć nie tylko na swój komfort, ale i stan zdrowia, które podczas codziennej, kilkugodzinnej pracy przy biurku jest narażone na znaczny uszczerbek. Korzyścią takiego rozwiązania jest również fakt, że odpowiednio przygotowane stanowisko jest uniwersalne i nie trzeba na nim zbyt wiele zmieniać, by po dłuższym czasie spędzonym przy pracy przysiąść do biurka i rozpocząć rozgrywkę w ulubioną grę online. Wówczas warto uruchomić oświetlenie ledowe, jeśli takowe jest zamontowane w naszym biurku. Wcześniej bowiem może ono negatywnie wpływać na naszą koncentrację, ale ostateczną decyzję dotyczącą inwestycji w taki dodatek pozostawiamy oczywiście Tobie.

TOP
Twoje zakupy 0