Akcesoria gamingowe

Jaką klawiaturę mechaniczną wybrać?

Klawiatura mechaniczna to specjalny rodzaj klawiatury dedykowanej przede wszystkim graczom. Pod każdym przyciskiem zainstalowany jest bowiem osobny przełącznik, odpowiedzialny za wykonanie pożądanego działania. Klawiatury mechaniczne są niezwykle czułe i nawet niedokładne wciśnięcie przycisku zostaje przez nie wykryte, co sprawdza się właśnie podczas gier, gdy gracze w pośpiechu niejednokrotnie używają wielu przycisków naraz. Jesteś zapalonym graczem i chcesz kupić klawiaturę tego rodzaju, ale nie do końca wiesz, jaką wybrać? Serdecznie zachęcamy do dalszej lektury tego wpisu, za sprawą którego postaramy się pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Zalety klawiatury mechanicznej

Mechaniczna klawiatura ma naprawdę sporo zalet. Przede wszystkim mowa tu o, wspomnianej już, szybkiej reakcji tego sprzętu. Przyciski są wyposażone w specjalne przełączniki mechaniczne, które działają bardzo szybko i precyzyjnie reagują na moment przyciśnięcia przycisku. Same przyciski po użyciu niezwykle szybko wracają do naturalnej pozycji i są gotowe do kolejnego wykorzystania, co świetnie sprawdza się właśnie w przypadku różnego rodzaju gier – także tych online, w których gracze wzajemnie ze sobą rywalizują.

Sporą zaletą klawiatur mechanicznych jest również fakt, że są one niezwykle ciche. Ta z pozoru niewielka zaleta nabiera znaczenia dla graczy, którzy lubią “zarwać nockę” przed komputerem, co nie do końca może podobać się ich domownikom. Cicho pracująca klawiatura jest więc dla takiej osoby na wagę złota, a w przypadku omawianego sprzętu mamy do czynienia z naprawdę niskim poziomem generowanego hałasu.

Warto wspomnieć również o wysokim poziomie trwałości mechanicznej klawiatury gamingowej. Przyciski pracują cicho, a każde ich przyciśnięcie wiąże się dla nich z bardzo krótką “trasą” do wykonania, dzięki czemu zachowują się w dobrym stanie przez długi czas i nie dochodzi do potrzeby ich szybkiej wymiany. Ciekawą ofertą klawiatur gamingowych tego typu można znaleźć pod tym linkiem.

Do wad takich klawiatur zaliczyć można z kolei jedynie cenę. Jest ona nieco wyższa aniżeli w przypadku klawiatur membranowych. Dlaczego? O tym później.

Budowa klawiatury mechanicznej

Aby zrozumieć, skąd bierze się takie, a nie inne działanie mechanicznej klawiatury, warto omówić w szczegółowy sposób jej budowę. Jak już wspominaliśmy, pod każdym przyciskiem takiej klawiatury znajduje się specjalny przełącznik. Jest on połączony z płytką przycisku w sposób bezpośredni, dzięki czemu może szybko reagować na kontakt naszych palców z przyciskami. W przeciwieństwie do klawiatur innego typu przyciski wraz z przełącznikami produkuje się osobno i dopiero potem umieszcza na klawiaturze. Właśnie z tego powodu klawiatury mechaniczne są nieco droższe od innych klawiatur dostępnych na rynku.

Klawiatura mechaniczna – dla kogo?

Jak łatwo się domyślić, klawiatura mechaniczna świetnie sprawdzi się na biurku gamingowym osoby kochającej wirtualną rozrywkę. Szybki czas reakcji klawiatury jest wręcz stworzony do gier, które wymagają od nas częstego używania poszczególnych przycisków. Są jednak także bardzo dobrym rozwiązaniem między innymi dla programistów i innych osób, które pracują przy komputerze i spędzają przed nim codziennie sporo czasu na przepisywaniu różnego rodzaju kodów. Klawiatury mechaniczne umożliwiają takim osobom szybkie i bezproblemowe działanie.

Zwróć uwagę na rozmiar

Klawiatury mechaniczne, podobnie jak wszystkie inne rodzaje tych urządzeń, można zakupić w kilku rozmiarach. Dość popularną klawiaturą, szczególnie w świecie e-sportowym, jest TKL. Ten typ klawiatury jest pozbawiony NumPada, czyli tej części, na której znajdują się przyciski z cyframi oraz znakami potrzebnymi do przeprowadzenia różnych równań matematycznych. Dla osoby, której działalność przy komputerze skupiona jest tylko i wyłącznie na świecie gier, ta część klawiatury jest całkiem zbyteczna, w związku z czym można z niej śmiało zrezygnować. Do zalet TCL zaliczymy fakt, że zajmuje ona na biurku mniej miejsca od klasycznej klawiatury. Ponadto znacznie łatwiej ją gdzieś schować i przetransportować w inne miejsce, co jest szczególnie pożądane przez profesjonalnych graczy e-sportowych, którzy na turniejach meldują się chociaż częściowo ze swoim sprzętem, do którego z pewnością zaliczana jest właśnie niewielka klawiatura gamingowa.

Warto wspomnieć również o tym, że brak NumPada sprawia, iż gracze posiadają więcej miejsca na mysz gamingową. Oczywiście, pod warunkiem, że są praworęczni.

Inne wersje klawiatury TCL

Jeśli zależy Ci na zakupie jeszcze bardziej kompaktowego sprzętu, możesz zdecydować się na inwestycję w jedną z jeszcze bardziej pomniejszonych wersji klawiatury TCL. W przypadku podstawowego produktu możemy mówić o 80% standardowej klawiatury. Można jednak zrezygnować również z części ze strzałkami, które zazwyczaj dla graczy są bezużyteczne lub zakupić klawiaturę bez strzałek oraz przycisków F1-F12. Ta ostatnia wersja jest aż od 40% krótsza od klasycznego sprzętu, co naprawdę bardzo wyraźnie wpływa na możliwość jej transportowania. Oczywiście, przed podjęciem decyzji o zakupie takiej, a nie innej klawiatury, warto dokładnie zastanowić się na tym, czy przyciski, z których świadomie rezygnujemy, nie okażą się jednak nam w przyszłości potrzebne.

Standardowa klawiatura NumPad

Osobom poszukującym nieco bardziej standardowych rozwiązań lub potrzebującym numerycznej części klawiatury, chociażby w celach zawodowych, polecamy format posiadający NumPad. Klawiatury tego typu posiadają wszystkie możliwe przyciski, jednak mimo tego mogą się od siebie nieznacznie (lub nieco bardziej) różnić. Poszczególne modele mogą posiadać na swojej powierzchni dodatkowe przyciski, służące między innymi do sterowania multimediami, dopasowania głośności dźwięku czy jasności obrazu czy po prostu bindowania, czyli przydzielania im nowych funkcji (funkcja bardzo przydatna w grach).

Dobra mechaniczna klawiatura do gry może być również wyposażona w sloty (słuchawkowe lub ładowarkowe), a także bardzo popularne ostatnio podświetlenie LED. Ta ostatnia opcja jest całkiem ciekawa, gdyż jest bardzo klimatycznym urozmaiceniem, które wnosi sporo ożywienia wizualnego do gamingowego stanowiska.

Z czego robi się klawiaturę?

Ostatnim czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jaka klawiatura mechaniczna będzie dla nas najlepsza, to materiał nasadek oraz sposób opisania przycisków. Ilość kombinacji jest dość spora, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z dokładną budową klawiatury oraz metodą nadruku przycisków.

Wybierz klawiaturę dopasowaną do swoich potrzeb

Jak widać, ostateczny wybór klawiatury powinien być oparty tylko i wyłącznie o osobiste potrzeby oraz oczywiście budżet, który zamierzamy przeznaczyć na ten cel. My gorąco zachęcamy do korzystania ze sklepów z profesjonalną ofertą, takich jak Pro-Gamer.pl, w którym czeka na Ciebie szeroki wybór sprzętu z wysokiej półki, ale i w szerokim zakresie cen. Przed zakupem klawiatury warto zastanowić się na tym, do czego służyć ma nam ten element komputerowego wyposażenia. Klawiatury dostępne są bowiem w różnych rozmiarach i posiadają różne przyciski, z których część przyda się do pracy zawodowej, ale okaże się zupełnie zbędna w przypadku osób, które skupiają się na aktywności e-sportowej.

Innymi czynnikami, na które warto zwrócić uwagę, są wygląd klawiatury oraz materiały, z jakich wykonano poszczególne jej elementy. W tym przypadku wybór również powinien być oparty o indywidualne odczucia kupującego – podobnie jak w przypadku kupna fotela, gdy zastanawiamy się, czy zdecydować się na model skórzany, czy materiałowy.


Mamy nadzieję, że nasz tekst chociaż trochę pomógł Ci w podjęciu decyzji, jaka klawiatura mechaniczna będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Zapraszamy także do lektury pozostałych tekstów naszego autorstwa, w których poruszamy tematykę foteli gamingowych oraz całkowitej budowy stanowiska dla gracza.

TOP
Twoje zakupy 0