Akcesoria gamingowe

Jak ważna dla gracza jest podkładka pod myszkę?

Jesteś posiadaczem świetnej myszki gamingowej, dzięki której Twoja gra powinna być czystą przyjemnością, jednak zauważasz, że korzystanie z niej nie daje Ci takiej satysfakcji, jakiej oczekiwałeś? Wysoce prawdopodobne, że zapomniałeś o jednym z najważniejszych akcesoriów, jakim jest porządna podkładka pod mysz! Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele zależy od tego elementu. Co więcej, śmiało można stwierdzić, że dla graczy jest to gadżet absolutnie obowiązkowy! Jeżeli jesteś ciekawy, z czego powinna być stworzona dobra podkładka, jaka podkładka pod mysz do CS będzie najlepsza oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru tego elementu, to zapraszamy do lektury.

Podkładka pod mysz dla graczy – dlaczego jest tak ważna?

Na początek warto podkreślić, że współczesne myszki gamingowe to myszki laserowe lub optyczne. Nie są to przestarzałe konstrukcje z charakterystyczną kulką pod spodem, a więc ich działanie jest odmiennie. W skrócie, w konstrukcji tuż za układem soczewek znajdują się diody emitujące światło lub wiązka laserowa. Ich zadaniem jest oświetlanie powierzchni, po której poruszają się urządzenia. Powstały strumień odbija się od podłoża, a następnie wraca do mikrokamery, gdzie zapisywane są setki klatek na sekundę. Następnie procesor sygnałowy dokonuje obliczeń i daje obraz na ekranie tzw. ruch kursora. Opis działania urządzenia doskonale pokazuje, dlaczego tak ważna jest podkładka pod mysz dla graczy – to nic innego, jak podłoże, od którego odbija się światło. Jeżeli jest ono nieodpowiednie, pofalowane lub posiada nierówności, to zakłóca to działanie sensora i zaburza komfort gry. Nie jest to jednak jedyny powód, który stanowi odpowiedź na pytanie: po co podkładka pod mysz? Czas zapoznać się z kolejnymi korzyściami płynącymi z posiadania właściwej podkładki.

Po co podkładka pod mysz gamingową? Czy warto ją kupić?

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór sprzętu dla graczy i jego głównym zadaniem jest zapewnienie bardziej komfortowych rozgrywek, nawet jeżeli trwają one przez wiele godzin. Można wysnuć wniosek, że podkładka pod myszkę CS:GO, czy jakiejkolwiek innej gry, ma kluczowe znaczenie. Niejednokrotnie zdarza się, że gracze, chcąc osiągać jak najlepsze wyniki, korzystają z wysokiej jakości myszek gamingowych i pozostałych akcesoriów, jednak jeżeli chodzi o podkładkę pod mysz, to ich wybory są absolutnie fatalne np. warte kilka złotych produkty zakupione w przypadkowym sklepie komputerowym. Jest to wielki błąd nie tylko ze względu na wspomniane już gorsze wyniki w samej grze i obniżanie możliwości naszpikowanych funkcjami myszek gamingowych, ale także ze względu na zdrowie.

Źle dobrana podkładka może doprowadzić do nieodwracalnych kontuzji lub wielomiesięcznych rehabilitacji. Szczególnie narażone są nadgarstki. Przesuwanie myszką czy wykonywanie jakiegokolwiek ruchu nie powinno być obarczone żadnym, dodatkowym oporem. Napinanie mięśni, zwłaszcza przez wiele godzin, może prowadzić do poważnych kontuzji. Jedną z najpopularniejszych jest zespół cieśni nadgarstka. Warto podkreślić, że odpowiedź na pytanie: jaką podkładkę pod mysz wybrać, wcale nie jest takie proste i zależy od kilku czynników. Trzeba wziąć pod uwagę wielkość biurka gamingowego, często także zasięg ramion czy posiadany sprzęt, gdyż sporo myszek najlepiej współpracuje z określonymi podkładkami. Należy zdecydować się także na odpowiedni rozmiar i materiał, z którego została zrobiona podkładka.

Jaką podkładkę pod mysz wybrać? Dostępne rozmiary

Wśród podkładek pod mysz dla graczy można wydzielić kilka rozmiarów. Najmniejsze podkładki, zdefiniowane symbolem S, mierzą ok. 200-250 x 250-300 mm. Średnie podkładki mają rozmiary ok. 250-300 x 350-400 mm i oznaczane są symbolem M. Z kolei podkładki obejmujące następujące wartości: ok. 350-400 x 400-450 mm, najczęściej posiadają symbol L. Oddzielną grupę tworzą podkładki XL/XXL, które wykorzystywane są pod mysz gamingową i klawiaturę gamingową. Są to niezwykle funkcjonalne rozwiązania, do których jeszcze wrócimy. Najpierw przyjrzyjmy się dostępnym materiałom, z jakich można stworzyć podkładki w każdym rozmiarze.

Z czego podkładka pod mysz dla graczy? Wybór materiałów

Rynek sprzętu dla graczy oferuje szeroki wybór materiałów, z których tworzone są podkładki pod mysz dla graczy. Większość tworzyw różni się między sobą jedynie detalami, które w różnym stopniu wpływają na podniesienie komfortu użytkowania myszki gamingowej. W gruncie rzeczy podkładki można podzielić na dwa rodzaje – twarde i materiałowe. Jako twarde określane są wszystkie, wykonane z różnorodnych tworzyw sztucznych, aluminium czy szkła. Z kolei podkładki materiałowe to zaś takie, do których produkcji wykorzystuje się tkaniny o fakturowanym splocie.

Podkładki materiałowe

Podkładki materiałowe, które często nazywane są także tekstylnymi, to zdecydowanie najpopularniejsze podkładki pod mysz. Rokrocznie sięga po nie cała rzesza graczy i nie ma co się dziwić, gdyż są to naprawdę solidne gadżety. Zasadniczo zostały one skonstruowane z myślą o myszkach z sensorami optycznymi i rzeczywiście tanie egzemplarze trochę gorzej radzą sobie z niektórymi laserami. Warto jednak podkreślić, że modele ze średniej i wyższej półki doskonale i bezbłędnie odczytują także sensory laserowe. Co więcej, nawet bardzo zaawansowane modele dedykowane stricte graczom nie zrujnują Twojego portfela, a ich cena jest na akceptowalnym, rozsądnym poziomie. Do najważniejszych zalet tego typu podkładek należy zaliczyć nie tylko dużą precyzję sterowania, ale również fakt, że myszki nie będą się zbyt szybko zużywać na tego typu powierzchni. Ponadto są one bardzo przyjemne w dotyku, znacznie zmniejszają ucisk nadgarstka, co ma bezpośredni wpływ na jakość i wygodę grania. Można je zwinąć w rulon, dzięki czemu ich transport jest banalnie prosty. Jako wadę można ewentualnie wymienić stosunkowo wysoką podatność na zabrudzenia, jednak w większości przypadków jest to kwestia bardzo indywidualna i zależna od charakteru użytkowania.

Podkładki twarde

Wśród podkładek twardych warto wymienić podkładki plastikowe, aluminiowe oraz gumowe. Podkładka pod mysz dla graczy wykonana z tworzywa sztucznego wyróżnia się zdecydowanie większą wytrzymałością niż podkładka materiałowa oraz o wiele łatwiej o nią dbać. W przypadku zabrudzenia wystarczy zmyć powierzchnię szmatką lub odkurzyć i podkładka znów będzie posiadała pełnię swoich funkcjonalności. Podkładka plastikowa zapewnia dodatkowo dobrą precyzję ruchów, jednak niestety powoduje szybkie zużywanie ślizgaczy, a sama praca z nią jest dość hałaśliwa. Z kolei podkładki aluminiowe, oprócz wymienionych wyżej zalet i wad, które także posiadają, powodują jeszcze dyskomfort spowodowany zimną nawierzchnią. Co więcej, nie są w stanie współpracować z myszkami laserowymi, a ich cena jest dość wysoka. Nic dziwnego, że nie cieszą się tak dużą popularnością jak podkładki materiałowe. W teorii interesującym rozwiązaniem są także podkładki gumowe, które z założenia miały posiadać zalety plastiku, przy jednoczesnym wyższym komforcie użytkowania. Jednak ich zużycie jest wyjątkowo szybkie, a dodatkowo nie są w stanie zapewnić wysokiej precyzji ruchów myszką.

Podsumowując, podkładki twarde są o wiele rzadziej wybierane przez graczy, a na taki stan rzeczy składa się kilka czynników. Owszem, większość podkładek tego typu nadaje się znakomicie do myszek z sensorami optycznymi i laserowymi, a także zapewnia stuprocentową precyzję, jednak z racji, że wykonane są ze sztywnych materiałów, ich transport nie jest łatwy (nie można ich zwinąć). Dodatkowo często nie są one przyjemne w dotyku, a w zależności od wykorzystanego materiału potrafią być też głośne i drogie.

Na koniec ciekawostka. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, z czego podkładka pod mysz zdecydowanie nie powinna być zrobiona i po którą na pewno nie sięgać, to odpowiedź będzie jedna: podkładka z gąbki. Taka podkładka w przypadku graczy jest zupełnie bezużyteczna.

Podkładka pod mysz i klawiaturę – rozwiązanie idealne

Jak już zostało wspomniane, podkładka pod mysz i klawiaturę to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które znacznie zwiększa Twoją kontrolę nad obydwoma urządzeniami, poprawia wygodę pracy oraz zapobiega kontuzjom i schorzeniom. O ile temat właściwego podporu nadgarstka w przypadku myszek jest coraz częściej poruszany i zauważany przez graczy, o tyle nadal dość po macoszemu traktuje się drugą dłoń. Z pomocą przychodzą właśnie duże podkładki, które wspierają nadgarstek znajdujący się przy klawiaturze gamingowej, który także często obarczony jest zmęczeniem oraz niewygodną pozycją. Dobrze w roli podkładki pod mysz i klawiaturę sprawdzi się PODKŁADKA PRO-GAMER 80x45cm. To propozycja wyróżniająca się zagęszczoną strukturą włókien. Dzięki tak specyficznej konstrukcji ta innowacyjna podkładka zapewnia idealną kontrolę myszki oraz zwiększa jej precyzję. Materiał wykorzystany w toku produkcji wykazuje długą żywotność, dlatego produkt posłuży użytkownikom przez wiele lat.

Podkładka pod mysz RGB – gamingowy gadżet?

Podkładka pod mysz RGB jest podświetlana. Z pozoru wydawać by się mogło, że jest to tylko przesadzony, gamingowy gadżet, jednak nic bardziej mylnego. Jeżeli uda Ci się wybrać model, który jest kompatybilny również z klawiaturą i myszką, to całość może stanowić świetne uzupełnienie Twojego gamingowego stanowiska. Warto zwrócić uwagę także na grubość paska LED – im jest on grubszy, tym większy będziesz mieć wpływ na efekt podświetlenia (od delikatnego, po maksymalne rozświetlenie). Świetną propozycją tego typu podkładki jest PODKŁADKA LED RGB PRO-GAMER 80x45cm, która pozwoli osiągnąć maksimum radości z gry oraz pracy. Podkładka pod mysz RGB ma 12 trybów świecenia, dzięki czemu możesz wybrać dowolny odcień, pasujący do wystroju Twojego pokoju lub nastroju.

Najlepsza podkładka pod mysz dla graczy – podsumowanie

Podsumowując, wybór podkładki jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ilość elementów, na które należy zwrócić uwagę, jest ogromna, jednak wśród nich znaleźć można kilka priorytetowych. Na pewno najważniejszy jest materiał podkładki pod mysz dla graczy. Jednym z zasadniczych kryteriów jest także jej rozmiar. Jeżeli posiadasz myszkę o niewielkim DPI, tym większej powierzchni będziesz potrzebować. Wybór pozostałych udogodnień, jak podświetlenie, ładowanie czy obecność podpórek pod nadgarstki, zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych preferencji. Wybierz już dziś idealnie dopasowaną podkładkę pod mysz oferty PRO-GAMER i ciesz się niesamowitym komfortem podczas nawet wielogodzinnych rozgrywek. Zapraszamy.

TOP
Twoje zakupy 0