Akcesoria gamingowe

Jaką myszkę gamingową wybrać?

Wielu początkujących i bardziej zaawansowanych graczy często zastanawia się, jaka myszka do gier będzie najlepsza. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu myszki gamingowe są dla graczy tym, czym silnik dla pojazdu. Zależy Ci na płynnej rozgrywce? Marzysz o szybkim czasie reakcji? Niezależnie, czy wolisz rozgrywki jednoosobowe, czy multiplayer – odpowiednia myszka gamingowa to absolutna podstawa! Na rynku dostępnych jest wiele ergonomicznych produktów stworzonych według najnowszych technologii, jednak wybór tej właściwej wcale nie jest taki prosty. Chcesz dowiedzieć się, jak wybrać myszkę gamingową oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Zapraszamy do lektury!

Co to jest myszka gamingowa?

Na początek warto wiedzieć, czym różni się mysz biurowa od myszki do gier, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie Ci zrozumieć, co to jest myszka gamingowa. Tradycyjna, „zwykła” myszka ma dość prostą, uniwersalną konstrukcję, a jej głównym zadaniem jest radzenie sobie z niewymagającymi pracami biurowymi (Excel, bazy danych, Word itp.). Ma myszkę gamingową czekają zupełnie inne wyzwania, dlatego też i jej konstrukcja musi być bardziej zaawansowana. Ponadto sama myszka do gier powinna posiadać dodatkowe funkcjonalności, a niejednokrotnie również nadprogramowe przyciski (nie tylko standardowy scroll i dwa przyciski). Wszystko to pozwala sprostać wymaganiom, które stawia przed Tobą dana gra oraz zwiększa przyjemność samych rozgrywek. Czas poznać podstawowe parametry oraz funkcjonalności, dzięki którym będziesz wiedział, jak wybrać myszkę gamingową.

Jaka myszka do gier? Najważniejsze parametry myszki gamingowej

Zastanawiasz się, jaka myszka gamingowa będzie dla Ciebie odpowiednia? Warto rozpocząć od poznania jej wnętrza, zalet danej konstrukcji oraz posiadanych funkcjonalności i wybrać tę, która spełni Twoje wymagania.

Rodzaj czujnika ma znaczenie

Wśród myszek gamingowych występują dwa rodzaje czujnika: laserowy oraz optyczny. Jest to bezapelacyjne serce całej konstrukcji. To właśnie typ i jakość czujnika pozwoli Ci uzyskać wyższą precyzję. Z pozoru wydawać by się mogło, że sposób działania obydwu tych typów jest bardzo podobny, jednak w efekcie różnica jest znacząca. Jak działa myszka do gry? To proste! W jej konstrukcji tuż za układem soczewek znajdują się diody emitujące światło. Są one odpowiedzialne na oświetlenie powierzchni, po której poruszają się urządzenia. Powstały strumień odbija się od podłoża, a następnie wraca do mikro kamery, gdzie rejestrowane są setki klatek na sekundę. Całość wykorzystuje procesor sygnałowy, który po dokonaniu obliczeń daje obraz na ekranie tzw. ruch kursora.

Ten sam schemat działania ma zarówno mysz laserowa, jak i optyczna. Mysz do gry wyposażona w czujnik laserowy zamiast diody LED wykorzystuje natomiast wiązkę laserową, która może charakteryzować się większą precyzją i znacznie wyższą czułością. Ma to też swoje minusy, gdyż laser o wiele lepiej niż dioda LED wyłapuje wszelkie nierówności powierzchni, przez co może tracić płynność. Jeżeli wybierzesz myszkę laserową, koniecznie zadbaj o gładką podkładkę pod mysz. Jeżeli nie zależy Ci na dużej czułości, a cenisz sobie komfort użytkowania i chcesz mieć większą dowolność w wyborze akcesoriów, m.in. podkładek, to mysz optyczna będzie wystarczająca.

Poznaj stopień czułości

To oczywisty fakt, że im wyższa wartość DPI, tym większą czułością charakteryzuje się dana myszka do gier. Nie oznacza to jednak, że najlepsza myszka gamingowa dla Ciebie musi mieć najwyższe DPI. Czym jest DPI? To z definicji liczba punktów, która przypada na dany cal. W praktyce DPI determinuje długość na ekranie, jaka może być pokonana przez kursor myszki do gier, a także płynność odczytu i precyzję ruchu kursora. Wyobraź sobie, że na ekranie monitora musisz poruszyć się z jednego punktu, do drugiego – wyższa wartość DPI pozwala Ci wykonać krótszy ruch na podkładce, by osiągnąć to samo przejście niż w przypadku myszki gamingowej z ustawioną mniejszą rozdzielczością. Obecnie wartość ta waha się od 800, do 20 000 DPI, a wszelkiego rodzaju zagadnienia związane z czułością myszki to w gruncie rzeczy kwestia indywidualna każdego gracza oraz tytułów, w jakie najczęściej on grywa.

Ilość przycisków – nie zawsze mniej znaczy więcej

Trudno powiedzieć wprost, jaka myszka gamingowa będzie najbardziej dopasowana do Twoich potrzeb, jednak z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że powinna na pewno posiadać więcej niż 3 podstawowe przyciski. To, jakie dokładnie powinny być te dodatkowe przyciski, zależy od typów gier, rodzajów rozgrywek, jakie prowadzisz oraz oczywiście Twoich upodobań. Warto podkreślić, że nie tylko liczba przycisków jest ważna, ale również ich pozostałe cechy, jak np. czułość, głośność czy struktura. Odpowiednio skonstruowana myszka gamingowa z bocznymi przyciskami znacznie przyśpieszy np. wymianę ekwipunku, przeładowanie broni lub wykonanie konkretnej akcji, aby zaskoczyć przeciwnika. Jeżeli do tej pory nie grałeś przy użyciu tego typu myszki, to zdecydowanie poczujesz różnicę.

Z przewodem, czy bez – jaka myszka do grania?

Zastanawiasz się, jaka myszka do grania będzie najlepsza? To, na którą się zdecydujesz – z kablem czy bez – zależne jest w sporej mierze od budżetu. Jeżeli szukasz taniej myszki gamingowej, to wybór myszki przewodowej będzie bardziej zasadny. W przypadku tanich myszy bezprzewodowych opóźnienie przesyłania sygnału do komputera może być znaczne i często może rzutować wręcz na całą rozgrywkę. Jeżeli jednak masz umiarkowany i wysoki budżet na mysz komputerową, to musisz przeanalizować pozostałe różnice występujące między tymi dwoma urządzeniami i wybrać to, które bardziej będzie odpowiadało Twoim preferencjom. Sprzęt na kabel nie tylko zapewnia niezakłóconą łączność, ale często ma też mniejszą wagę, gdyż nie musi posiadać akumulatora. Z kolei obecność kabla może wpłynąć na konieczność lepszego zaprojektowania całego stanowiska m.in. dostosowania biurka gamingowego, gdyż trzeba przewidzieć i uniemożliwić ewentualne splątanie kabla z pozostałymi. Przydatnym akcesorium może okazać się także mouse bangee, czyli uchwyt na kabel, który jest szczególnie przydatny w dynamicznych rozgrywkach, gdzie konieczna jest swoboda ruchu. Dobrze, jeżeli kabel jest też bardzo długi, minimum dwumetrowy. Z kolei myszki bezprzewodowe pozwalają na większą swobodę użytkowania, gdyż ich zasięg może sięgać nawet kilkunastu metrów. Należy je jednak ładować i dbać o pełen poziom naładowania, zwłaszcza w przypadku wielogodzinnych sesji. Często z powodu obecności akumulatora są one także cięższe niż myszki bezprzewodowe.

Jaka myszka do grania? Ważny jest typ rozgrywek

Wiesz już, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru myszki do gry oraz kiedy lepiej zdecydować się na myszkę przewodową, a kiedy na bezprzewodową. Najważniejszy jest jednak typ gry, bo to on determinuje, który zestaw cech będzie najbardziej pożądany i prawidłowy. Czas odpowiedzieć sobie na pytania: jaka myszka do CS:GO, jaka do League of Legends, a jaka do pozostałych typów gier?

Na początek warto określić, na jaki rodzaj gier poświęcasz największą ilość czasu. Jeżeli uwielbiasz strzelanki, a dynamiczne produkcje zdecydowanie znajdują się w Twoich kręgach zainteresowań, to przyda Ci się nie tylko wysoka czułość, ale także dobra wytrzymałość i maksymalna ergonomia. W grach FPS niezwykle ważne jest ekspresowe, bardzo dokładne namierzanie. Świetnie sprawdzi się tu optyczny sensor w parze z niewielką wagą sprzętu lub opcjonalnie dodatkowymi odważnikami, które pozwolą Ci swobodnie ją zwiększać lub zmniejszać. Jest to bardzo ważne, gdyż im więcej będzie Cię kosztować przesuwanie sprzętu po podkładce, tym Twoja gra zacznie być mniej komfortowa, a dłoń szybko się zmęczy. Dodatkowo przydatny będzie solidny chwyt i kształt zapewniający naturalne przedłużenie ręki. Te cechy przełożą się na jeszcze celniejsze strzały. Jeżeli więc często grasz w CS:GO czy np. Call of Duty, to powinieneś rozejrzeć się za myszką gamingową, wyróżniającą się symetryczną i ergonomiczną budową. Są to tego typu cechy, które pozwalają na dopasowanie do niemal każdej wielkości dłoni. Z tego typu myszek zdecydowanie możemy polecić np. Xtrfy M42 RGB Gaming Mouse White, która cieszy się coraz większą popularnością wśród graczy.

Jeżeli z kolei jesteś fanem gier MMO czy RTS, gdzie sesje cechują się wielogodzinną grą oraz ekspresowym wykonywaniem ruchów, to powinieneś zdecydować się na myszkę do gier, która zapewni Ci szybki dostęp do różnych sekwencji i skrótów. Nieocenione w tym miejscu będą urządzenia z większą liczbą przycisków, które pozwolą Ci na programowanie różnego rodzaju makr. Możliwość błyskawicznego uruchomienia danej funkcji może dać sporą przewagę w całej rywalizacji. Do tego rodzaju rozgrywek warto też zdecydować na sprzęt dla graczy wyposażony w dodatkowe podpórki pod kciuki czy nadgarstek. Zdarzają się też modele z ciekawymi funkcjonalnościami pod mały palec. Cała konstrukcja z kolei powinna być też o wiele bardziej wyprofilowana niż w przypadku rozgrywek FPS. Świetnym przykładem będzie np. Xtrfy M4 RGB Gaming Mouse White, która z roku na rok jest wybierana przez coraz większą liczbę graczy o różnym stopniu zaawansowania.

Najlepsza myszka gamingowa – dlaczego warto w nią zainwestować?

Zastanawiasz się, ile kosztuje myszka gamingowa i czy rzeczywiście jest warta swojej ceny? Dużo pisaliśmy o różnych parametrach, istotnych różnicach i korzyściach płynących z posiadania myszki do gier, jednak na koniec postaramy się odnieść do Twojej wyobraźni. Wyobraź sobie, że właśnie kończysz pełną emocji rozgrywkę, a na mapie z Twojej drużyny zostałeś już tylko Ty i zawodnik z ekipy przeciwnej. Doskonale wiesz, że liczy się każda sekunda. Emocje sięgają zenitu, a Ty musisz oddać bezbłędny strzał i wykonać go przed przeciwnikiem. Myszka gamingowa zapewni Ci maksymalną precyzję i płynność ruchu, dzięki czemu oddanie celnego strzału jest o wiele łatwiejsze. W ten sposób zostałeś sam na mapie i zdobyłeś zwycięstwo dla swojej drużyny. Czy nie o to chodzi w grze, by wygrywać?

Podsumowując, odpowiednio dobrana myszka pozwoli Ci zdobywać szczyty w rankingach i sprawi, że przyjemność z gry będzie jeszcze większa. Dodatkowo będziesz zwyczajnie lepszy niż Twoi przeciwnicy. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza myszka gamingowa nie jest w stanie zastąpić posiadanych umiejętności, niemniej pozwoli je znacznie szybciej osiągać dzięki komfortowym, wielogodzinnym treningom. Wybierz już dziś myszkę do gry z naszej oferty, tym bardziej że proponujemy naprawdę korzystne ceny. Zapraszamy.

TOP
Twoje zakupy 0